Geologická stavba a horninové zloženie Slovenského krasu dávajú reálny predpoklad najmä pre výskyt nerudných surovín. V nepatrnej miere je z tohto územia zaznamenaný aj výskyt menších rudných ložísk, z ktorých asi najznámejšie je dnes už vyťažené ložisko oloveno-zinkových rúd pri Ardove.
Geologickou raritou krasového územia je Cu-mineralizácia, ktorá bola v minulosti zistená v katastri obce Silica na Silickej planine. Nepatrí síce do krásneho príbehu “Cesty medi“, ale aj táto lokalita má svoje neopísateľné čaro. Zdokumentovaná a opísaná bola v 60-tych rokoch minulého storočia významnými osobnosťami slovenskej geológie ako Varček, Zorkovský, Radzo, Zábranský.
Mineralizácia vystupuje v poruchovom pásme ružových steinalmských vápencoch, ktoré sú miestami na puklinách pokryté žltohnedými povlakmi manganokalcitu. Mineralizácia je tvorená rýdzou meďou a sekundárnymi minerálmi medi (kuprit, malachit, tenorit), ktoré tvoria povlaky na puklinách a v dutinách vápencov, ktoré vznikli zrejme v oxidačnej zóne.
Toto zrudnenie bolo v neznámom období banskými prácami aj skúmané, o čom svedčí aj stará neveľká halda. Podľa konfigurácie terénu môžeme predpokladať, že tu bola založená aj štôlňa, hoci bola dlhá iba zopár desiatok metrov. Posledný údaj pochádza z roku 1935, kedy sa vyzmáhalo 6 m starej štôlne a vyrazilo sa 12 m novej chodby.
Text a foto: Ing. Ján Kilík